|
18 lipca na Muszli Koncertowej w parku miejskim odbyło się III Szczecineckie Forum Inicjatyw Pozarządowych. Forum zostało zorganizowane w ramach projektu systemowego ,,Szansa” realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS) w Szczecinku. Projekt ten jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. W uroczystości wzięło udział 16 organizacji pozarządowych funkcjonujących na terenie Szczecinka, m.in. Stowarzyszenie Amazonek, Liga Kobiet Polskich, Stowarzyszenie ATUT, Polski Związek Diabetyków, Fundacja NOA.
Swoją działalnością obejmują takie dziedziny życia jak np. opieka zdrowotna, edukacja, ekologia, pomoc społeczna poprzez sport i kulturę. Niektóre z organizacji mają charakter lokalny, a inne są oddziałami ogólnopolskich związków i stowarzyszeń.
Według Małgorzaty Jabłońskiej z MOPS-u, taki dzień jest przede wszystkim okazją do tego, aby organizacje pozarządowe miały możliwość pokazania swojej działalności, bo na co dzień funkcjonują one ,,w ukryciu”. - Chcieliśmy zapoznać społeczność lokalną z ich działalnością – mówi Małgorzata Jabłońska. - Również pomóc osobom potrzebującym, dla których te organizacje są stworzone. Korzystają one z tak dużych imprez, ponieważ przychodzi na nie zawsze dużo osób, które z chęcią wspomagają takie inicjatywy.
Cała uroczystość została zorganizowana przez MOPS i Samorządową Agencję Promocji i Kultury (SAPiK). Na Muszlę Koncertową przybyło dużo mieszkańców. Wydarzeniu przyświecało łacińskie motto ,,homo homini”- ,,człowiek człowiekowi”. Nie zabrakło gier i zabaw dla najmłodszych. Zachęcano do wzięcia udziału w grze pt. ,,Amnezja”. Zadanie polegało na pomocy wolontariuszowi, który cierpi na amnezję.
Dzieci mogły wziąć udział w zabawach m.in. na dmuchanym zamku, poskakać na trampolinie, a także posmakować waty cukrowej. Każdy z przybyłych mógł zjeść coś ciepłego lub słodkiego. Była również zorganizowana loteria fantowa przez Stowarzyszenie Terra.
Na szczecineckiej scenie wystąpił zespół HAMAK (anti-age-music). Lider zespołu zachęcał młodych do wzięcia udziału w konkursach. Cały czas powtarzał hasło ,,Nie starzejemy się”. Następnie widzów rozśmieszał i zabawiał Cezary Pazura. Uroczystość zakończył występ Zbigniewa Wodeckiego. Zaśpiewał on swoje największe przeboje m.in. ,,Chałupy welcome to”, ,,Zacznij od Bacha”, ,,Pszczółka Maja”. Zarówno starsi jak i młodzież świetnie się bawili. Ludzie z chęcią śpiewali i tańczyli.
Tekst, zdjęcia: Katarzyna Cherbetko
Na zdjęciach: 1. (górne) Stowarzyszenie Amazonek 2. Występ Zbigniewa Wodeckiego 3. Prace wykonane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej ATUT 4. Występ zespołu HAMAK 5. Występ Cezarego Pazury 6. Fundusz TRATWA Szczecinek 7. Fundacja NOA
|