|
23 lipca w kinie Wolność szczecineccy stróże prawa obchodzili Święto Policji. Była to okazja do złożenia życzeń, okolicznościowych wystąpień i przyznania awansów służbowych. Oprócz policjantek i policjantów, w uroczystości wzięli udział samorządowcy, przedstawiciele formacji mundurowych, wymiaru sprawiedliwości, instytucji państwowych, zakładów pracy. Do Szczecinka, na tę szczególną okazję, przyjechał także I zastępca komendanta wojewódzkiego policji insp. Jacek Fabisiak.
- Myślę, że nasza działalność oceniana jest pozytywnie, zarówno całej formacji jak i Was, Policjantek i Policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Szczecinku - mówił w swoim wystąpieniu komendant Józef Hatała. – Systematycznie i z dużą skutecznością ograniczamy przestępczość kryminalną, osiągając jedną z najwyższych wykrywalności w województwie zachodniopomorskim. To cieszy. Naszą jednostkę i Naszą pracę wysoko ocenia również kierownictwo Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.
- Przywiązuję olbrzymią wagę do tego, aby w mieście było bezpiecznie – mówił burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Myślę, że nasza współpraca z policją, współpraca również poprzez Straż Miejską, jest chyba modelowa. Zresztą z przyjemnością stwierdzam, że co roku Pan Komendant Hatała jeszcze to podkreśla. Podkreśla również to, że dzięki współpracy z miastem rzeczywiście są pewne obiektywne, mierzalne kryteria, na podstawie których można powiedzieć, że z roku na rok w Szczecinku jest bezpieczniej. Myślę, że ta tendencja będzie się nadal utrzymywała. Chciałbym dosłownie w kilku zdaniach powiedzieć, co zrobiliśmy w ciągu ostatniego roku. Co roku, jak się z Państwem spotykam, w zeszłym roku mnie chyba nie było, zawsze możemy się czymś pochwalić, co zwiększa bezpieczeństwo mieszkańców Szczecinka, a do pewnego stopnia również ułatwia Państwu pracę. I chciałbym właśnie o takich paru rzeczach powiedzieć. Przede wszystkim - kontynuujemy okamerowywanie Szczecinka. W tej chwili system, który założyliśmy, docelowo 32 kamery, jest już właściwie wypełniony. Dalsze rozbudowywanie tego systemu monitoringu w mieście będzie wymagało zakupu kolejnego serwera i na pewno będziemy to w najbliższych latach robić. To nie są oczywiście wszystkie kamery, bo również chciałem podkreślić, że miasto wyposażyło wszystkie szkoły w monitoring. W sumie tych kamer jest około 40, a razem ze szkołami - znacznie więcej. Następną taką inicjatywą, którą od paru lat realizujemy i również możemy powiedzieć, że w ciągu ostatniego roku mamy znaczny postęp, to jest oświetlenie przejść dla pieszych. Jak Państwo wiecie, Szczecinek miał taką niechlubną sławę miasta, w którym jest dosyć dużo wypadków, m.in. na przejściach dla pieszych. Te przejścia - jeszcze niektóre - pozostawiają wiele do życzenia, ale w sumie jest już w tej chwili oświetlonych 37 przejść dla pieszych. To jest olbrzymi postęp i to z całą pewnością zwiększa bezpieczeństwo w ruchu drogowym. To, co na pewno jest zauważalne w Szczecinku, a co dla wielu kierowców jest w tej chwili dużą uciążliwością, a za chwilę spowoduje zupełną zmianę jakości poruszania się po Szczecinku, to jest przebudowa ulic. Tutaj zasługi ma miasto i powiat, drogi wojewódzkie i drogi krajowe, ale to się nie dzieje nic „samo z siebie”. Myśmy o te inwestycje zabiegali - o przebudowy na ,,jedenastce”, dwa ronda, które powstaną przy Tesco i Kauflandzie, budowę, która rozpocznie się w listopadzie tego roku - obejścia Szczecinka na drodze 172, czyli drodze wojewódzkiej. Przebudowywanie, takie spowolnienie ruchu, ale jednocześnie jego „wyłagodzenie” wzdłuż tych głównych arterii, robienie rond na ul. Jana Pawła II. Przebudowa Wyszyńskiego, a również przebudowa ulicy, która - myślę - dla Państwa jest szczególnie ważna, tzn. ul. Polnej. Jak Państwo wiecie, budujemy nową siedzibę dla Straży Miejskiej (...) Ja Państwu za współpracę, za Waszą ciężką służbę - serdecznie dziękuję. Wszystkim nagrodzonym, wszystkim tym, którzy zostali dzisiaj awansowani - serdecznie gratuluję.
Fot. Konrad Czaczyk
|