30 mln zł na opiekę wytchnieniową

Publikowane od: 
09.09.2020

Organizacje pozarządowe mogą wnioskować o wsparcie finansowane na realizację usług opieki wytchnieniowej dla członków rodzin i opiekunów osób z niepełnosprawnością. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w piątek ogłosiło start nowego programu.

Opieka wytchnieniowa to jeden z programów, który finansowany jest z środków Funduszu Solidarnościowego. W dwóch pierwszych edycjach programu – w 2019 i w 2020 roku – o dofinansowanie usług opieki wytchnieniowej mogły ubiegać się samorządy – gminy i powiaty.

W ubiegłym  roku do programu zgłosiło się 329 samorządów, w tym roku – 359. Na realizacje programu z środków Funduszu Solidarnościwego przeznaczono w sumie ponad 52,2 mln złotych.

Fundusz Solidarnościowy to idea, która powstała w celu upodmiotowienia i przywrócenia godności osobom, które do tej pory przez dziesięciolecia były marginalizowane.

W ramach programu  „Opieka wytchnieniowa dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnością – edycja 2020-2021” organizacje pozarządowe otrzymają wsparcie finansowe na usługi opieki wytchnieniowej zarówno w ramach pobytu dziennego jak i pobytu całodobowego.  Program sfinansuje także specjalistyczne poradnictwo psychologiczne lub terapeutyczne, a także wsparcie w zakresie nauki pielęgnacji, rehabilitacji, dietetyki.

Na realizacje programu w bieżącym roku przeznaczono 30 mln złotych. W przyszłym roku ta kwota ma wzrosnąć do poziomu 50 mln złotych.

Organizacje pozarządowe mogą składać wnioski do końca września br.

Więcej informacji na ten temat dostępne jest TUTAJ.

Opr. M. Ludewicz, Foto: nm.pl