Badanie na przeciwciała koronawirusa

Publikowane od: 
23.02.2021

Urząd Miasta w Szczecinku zaprasza do udziału w „Zachodniopomorskim Programie Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19”. Program ma na celu identyfikację osób po kontakcie z wirusem oraz weryfikację aktywności tego zakażenia metodą molekularną.

Badanie jest całkowicie bezpłatne. Udział w nim może wziąć 120 mieszkańców Szczecinka (kobiety w wieku od 18 do 59 lat oraz mężczyźni w wieku od 18 do 64 lat. W obu przypadkach decyduje dokładna data urodzenia). Udział w „Zachodniopomorskim Programie Monitorowania i Prewencji Epidemii Coronawirusa SARS-CoV-2 i Choroby COVID-19” jest jednorazowy.

Jak i gdzie zgłosić się na badanie:
Rejestracja odbywa się telefonicznie w godzinach 8.00-14.00 pod numerami: 94 372 10 91 lub 94 372 10 92 wewnętrzny 36. Badanie zaplanowane jest na 2 marca (wtorek) od godziny 9.00 w hali przy SP 4 (ul. Jasna).

Co należy zrobić przed badaniem?
Prosimy o wydrukowanie, wypełnienie, podpisanie i zabranie ze sobą dokumentu znajdującego się TUTAJ lub w załączniku.

Na czym polega badanie i jaki jest cel projektu?
Program jest realizowany dwustopniowo. W pierwszym etapie pobierana jest próbka krwi, celem oznaczenia obecności przeciwciał wczesnych (zwanych IgM) oraz późnych (zwanych IgG) przeciw SARS CoV-2. Badanie to pozwoli na wykrycie kontaktu z koronawirusem, włączając identyfikacje osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo, które mogły być źródłem infekcji dla innych, oraz badanie przesiewowe osób, które mogły mieć kontakt z zakażonymi SARS-CoV-2.

W przypadku wykrycia obecności przeciwciał – drugim etapem badania (wykonywanym tylko u osób u których wykryto przeciwciała IgM lub IgG) będzie badanie molekularne, bezpośrednio wykrywające materiał genetyczny SARS CoV-2, polegające na wykonaniu wymazu z nosogardzieli. Badanie to pozwoli zidentyfikować osoby aktywnie zakażone (wynik dodatni), szczególnie w grupie osób zakażonych bezobjawowo lub skąpoobjawowo.

Szczegółowe informacje udzielane są pod numerami telefonów: 94 372 10 91 lub 94 372 10 92 wewnętrzny 36.

Opr. M. Ludewicz. Foto: uw.edu.pl