Burmistrz: sam obniżę sobie pensję

Publikowane od: 
26.06.2018

Burmistrz Jerzy Hardie-Douglas sam obniży sobie pensję o około 20 procent. Tak wynika z deklaracji, która padła podczas poniedziałkowej, nadzwyczajnej sesji rady miasta. Dyskusja nad wynagrodzeniem burmistrza była jednym z dwóch punktów obrad. W ich trakcie radni jednogłośnie przyjęli też uchwałę w sprawie usytuowania miejsc sprzedaży alkoholu w Szczecinku.

- Jako szef jednostki finansów publicznych wydam zarządzenie nakazujące obniżenie mojej wypłaty – zapowiedział Jerzy Hardie-Douglas.

Obniżka jest efektem rozporządzenia Rady Ministrów z 15 maja w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Przewiduje ono obniżenie pensji zasadniczej szefów gmin, a co za tym idzie także dodatku stażowego i specjalnego.

- W mojej opinii rozporządzenie wydane zostało niezgodnie z prawem i na polecenie jednego posła, którym jest Jarosław Kaczyński. Nie ma żadnych merytorycznych podstaw, aby w trakcie kadencji rada miasta obniżała moje wynagrodzenie. Dlatego uważam, że naruszone zostały podstawowe zasady przyzwoitości. Jednak dopóki rozporządzenie nie zostanie podważone przez odpowiednie organy, jestem zmuszony go przestrzegać – podsumował burmistrz.

I choć ostatecznie 15 głosami przy trzech wstrzymujących się rada nie zgodziło się na obniżenie wynagrodzenia Jerzego Hardie-Douglasa, to zgodnie z zapowiedzią od 1 lipca burmistrz będzie zarabiał mniej.