Cześć i chwała Powstańcom Warszawskim

Publikowane od: 
02.08.2019

Wczoraj, punktualnie o godzinie 17.00 w Szczecinku, tak jak w całej Polsce zawyły syreny. W godzinę „W” oddaliśmy hołd Powstańcom, którzy 75 lat temu walczyli i ginęli na ulicach stolicy. W uroczystości na szczecineckim cmentarzu udział wzięli m.in. kombatanci, samorządowcy, harcerze i kibice.

Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego głos zabrał Maciej Makselon, zastępca burmistrza Miasta Szczecinek.

- Zapewne większość z nas widziała zdjęcia warszawskich ulic po powstaniu. Z wielu domów zostały tylko zgliszcza, zniszczone zostały całe ulice i dzielnice, lewobrzeżna Warszawa była właściwie zrównana z ziemią. Dziś trudno nam sobie nawet wyobrazić ogrom tych zniszczeń. Powstanie to dramat setek tysięcy ludzi i ich rodzin. To przykład walki, która niemal od początku skazana była na porażkę. To w końcu zryw, który kosztował Polskę utratę znacznej części pokolenia młodych i zdolnych ludzi, którzy ginęli na ulicach stolicy – mówił burmistrz Makselon. I dodał: - Wolność. To słowo klucz bez którego nie da się zrozumieć Powstania Warszawskiego. Polacy chcieli być wolni i dla tej wolności potrafili poświęcić naprawdę wiele, łącznie z własnym życiem. I wielu z nich zapłaciło tę najwyższą cenę. Nie mam wątpliwości, że bez ich ofiary nie byłoby wolnej Polski po roku 89. Bo Powstanie Warszawskie dało moralną siłę całemu naszemu narodowi, kiedy po 1945 roku wpadliśmy w sidła kolejnej, tym razem radzieckiej niewoli. Każdy z nas winien nie tylko pamiętać o tragicznych 63 dniach Powstania z 1944 roku. My, nasze dzieci, wnuki i wnuki naszych wnuków powinniśmy oddawać hołd Powstańcom. Winni jesteśmy im szacunek i wdzięczność. Bo walcząc w beznadziejnej walce o swoją wolność, przyczynili się do powstania Polski, w której żyjemy dziś. Cześć i chwała bohaterom!

Na zakończenie wczorajszej uroczystości przybyłe delegacje złożyły kwiaty i znicze pod symboliczną kwaterą żołnierzy Armii Krajowej.

M. Ludewicz. Foto: miastozwizja.pl