Grand Press Photo 2020 w Szczecinku

Publikowane od: 
08.09.2020

266 najlepszych zdjęć prasowych z tegorocznej edycji konkursu Grand Press Photo można oglądać od 7 do 27 września na placu Wolności w Szczecinku.

Do obejrzenia ekspozycji przed Urzędem Miasta zapraszają organizatorzy konkursu: magazyn „Press” i Fundacja Grand Press. Można ją oglądać codziennie. Prezentuje 266 fotografii – są to 42 zdjęcia pojedyncze, 15 fotoreportaży, 4 projekty dokumentalne oraz 2 zdjęcia pojedyncze i 3 fotoreportaże w kategorii Young Poland. Prace te trafiły do finału konkursu, w którym jury przewodniczył fotoreporter światowej klasy, czterokrotny laureat World Press Photo Pieter Ten Hoopen ze Szwecji.
Tytuł Zdjęcia Roku otrzymała fotografia Jacka Szydłowskiego z „Dziennika Wschodniego”, przedstawiająca pielęgniarkę z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie, na dyżurze w specjalnym namiocie do segregacji pacjentów podczas pandemii koronawirusa.
Szczecinek, gdzie w dniach 7 – 27 września będzie można obejrzeć wystawę na Placu Wolości, jest kolejnym przystankiem, po Warszawie, Gdańsku i Darłowie w jej podróży po Polsce.

Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej Grand Press Photo organizuje od 2005 roku magazyn „Press”. To konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Tradycyjnie już jury przewodniczy światowej klasy fotoreporter, laureat World Press Photo. W tym roku był nim Pieter Ten Hoopen, członek agencji VU w Paryżu, współzałożyciel Civilian Act w Sztokholmie. Oprócz niego w jury zasiadali: Beata Łyżwa-Sokół („Gazeta Wyborcza”), Maksymilian Rigamonti, Maarten Schilt (Schilt Publishing&Gallery), Radu Sigheti (Reuters) oraz Andrzej Zygmuntowicz.

Partnerem  wystawy miejskiej w Szczecinku jest Miasto Szczecinek.

Opr. M. Ludewicz, Foto: miastozwizja.pl