Krystyna Mazur Gryfitą Szczecineckim 2018

Publikowane od: 
08.10.2018

Krystyna Mazur, założycielka Klubu Poetyckiego Opal, propagatorka poezji i pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego  im. Mieczysława Czychowskiego otrzymała Nagrodę Kultury „Gryfita Szczecinecki 2018”. Statuetkę i czek na 3000 zł podczas uroczystej gali laureatce wręczył burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

- Jednym z wyróżników każdego miasta jest dbałość o kulturę. Szczecinek od 2010 roku zajmuje pierwsze miejsce w województwie zachodniopomorskim w rankingu samorządów, które najwięcej przeznaczają na ten cel. W tej chwili zajmujemy również 10 miejsce w kraju w kategorii miast średnich. Te fakty z pewnością cieszą nas wszystkich – wyliczał burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. I pytał: - Gdzie jest takie 40-tysieczne miasto, w którym tysiąc osób potrafi przyjść na koncert jazzowy. Nie mamy tu multipleksu, ale mamy kino cyfrowe i dostęp do filmów w dniu ich premier. Mamy też jeden z najlepszych w Polsce DKF-ów. Nie działa u nas filharmonia, ale jest znakomita szkoła muzyczna, która co miesiąc zaprasza nas na występy. To świadczy o tym, jak ludzie w Szczecinku interesują się kulturą. Krótko mówiąc: dzieje się dobrze. Dlatego jestem tym bardziej dumny z faktu, że byłem burmistrzem Szczecinka przez 13 lat i proszę was bardzo, nie zmarnujcie tego, co razem osiągnęliśmy – podsumował.

Poza główną nagrodą kapituła „Gryfity Szczecineckiego” przyznała też sześć wyróżnień. I tak w kategorii sztuki plastyczne za działalność związaną z prowadzeniem grupy „Akcja Animacja” oraz tworzenie wraz z młodzieżą niepowtarzalnych makiet stanowiących tło do produkowanych przez grupę filmów doceniona została Jolanta Sierpińska. Z kolei za twórczość literacką nagrodę otrzymał Piotr Rozmus, autor kryminałów, których akcja często rozgrywa się na ulicach Szczecinka. Wyróżnienie za upowszechnianie kultury przyznano z kolei Lidii Pieńkos, realizatorce i koordynatorce licznych projektów społecznych i warsztatów.

W kategorii muzyka i taniec wyróżnienie odebrał Krzysztof „Ogień” Leśniewski, autor tekstów, kompozytor i pomysłodawca festiwalu „Piosenka jest dobra na zimę”. W dziedzinie filmu nagrodzono Janusza Rautszko, reżysera i narratora filmów przyrodniczych. W kategorii fotografia kapituła zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia Iwonie Aleksandrowicz, która w swojej działalności łączy wysoki poziom twórczości artystycznej z animacją kulturalno-społeczną adresowaną do mieszkańców Szczecinka i regionu.

W trakcie gali przyznano też dwie nagrody „Super Gryfity Szczecineckiego”. Pierwszą z nich zespołowi „Feel” wręczyła Katarzyna Dudź, przewodnicząca Rady Miasta. Druga powędrowała do Małgorzaty Ostrowskiej, którą nagrodził wiceburmistrz Daniel Rak. Po części oficjalnej „Super Gryfici” wystąpili na deskach szczecineckiego kina.

Tekst i foto: M. Ludewicz