Młodzież ze Szczecinka z wizytą we Francji

Data publikacji: 
10.05.2018

Grupa młodzieży ze Szczecinka na przełomie kwietnia i maja odwiedziła partnerskie miasto Noyelles sous Lens. Wyjazd był efektem rozmów, które podczas swojej ostatniej wizyty we Francji prowadził wiceburmistrz Daniel Rak. Ustalono wtedy, że poza tradycyjnymi wymianami z okazji imprez biegowych należy rozszerzyć współpracę właśnie o grupy młodzieżowe. W Noyelles sous Lens nasze miasto reprezentowali sportowcy z Miejskiego Klubu Lekkoatletycznego z opiekunami.  

- Francuzi, jak zwykle przyjęli nas bardzo serdecznie i zapewnili cały szereg atrakcji – opowiada Marcin Bocheński, miejski radny, który współorganizował całe przedsięwzięcie. – Uczestniczyliśmy w zajęciach sportowych w samym Noyelles sous Lens, odwiedziliśmy zamiejscowy oddział Luwru i oglądaliśmy mecz na stadionie w Lens. Mieliśmy też oczywiście okazję do poznania górniczej historii całego regionu – wylicza.

Duże wrażenie na uczestnikach wyjazdu zrobiła wycieczka do Paryża, podczas której młodzież ze Szczecinka miała okazję złożyć okolicznościowe wiązanki pod łukiem triumfalnym oraz z bliska zobaczyć wieżę Eiffla.

- Cieszę się, że współpraca obu miast cały czas się rozwija. Już teraz planujemy kolejne wspólne przedsięwzięcia, które realizowane będą w roku 2018 i 2019 – mówi burmistrz Jerzy Hardie-Douglas.

A właśnie w przyszłym roku planowany jest przyjazd młodzieży z Noyelles sous Lens do Szczecinka w ramach rewizyty. Wcześniej jednak, bo już w sierpniu nasze miasto odwiedzi reprezentacja sportowców z Francji, którzy będą uczestniczyli w Weekendzie Biegowym.

Współorganizatorami wymiany młodzieżowej był Urząd Miasta Szczecinek i Miejski Klub Lekkoatletyczny.  

Tekst: M. Ludewicz. Foto: M. Bocheński