Nowa kapsuła rehabilitacyjna na basenie

Publikowane od: 
18.06.2020

Na basen miejski w Szczecinku trafi wkrótce nowa kapsuła rehabilitacyjna. Urządzenie, które kosztuje w sumie 40 tys. zł zostanie kupione dzięki dofinansowaniu w kwocie 19 tys. zł pozyskanemu przez Wydział Rozwoju UM. Pieniądze pochodzą ze środków Urzędu Marszałkowskiego przeznaczonych na wsparcie i modernizację infrastruktury sportowej w regionie

Kapsuła rehabilitacyjna zostanie zamontowana na szczecineckim basenie w najbliższych tygodniach. Urządzenie będzie niezwykle pomocne nie tylko dla osób dorosłych wymagających rehabilitacji, ale również dla dzieci i młodzieży, która będzie miała możliwość regularnych ćwiczeń i zajęć sportowych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że fizjoterapeuci od lat zalecają wszelkiego rodzaju zajęcia ruchowe w basenach oraz kapsułach rehabilitacyjnych, ponieważ ćwiczenia w wodzie wykonuje się prawie bez wysiłku, a mimo to poprawiają formę, rzeźbią sylwetkę i doskonale odprężają. Spora nadwaga społeczeństwa w tym dzieci i młodzieży, kiepska forma, bóle pleców, stawów czy kolan nie są przeszkodą dla gimnastyki w wodzie a przy tym nie obciąża się w ten sposób serca. W przypadku dzieci i młodzieży, które aktywnie korzystają z basenu miejskiego, pozwoli to rozwijać organizm pod kontrolą trenerów wykorzystując naturalny opór wody, dodatkowo potęgowany zastosowaniem kapsuły.

- Od lat doposażamy szczecinecki basen w nowy sprzęt. Zależy nam, żeby był on atrakcyjny i aby mieszkańcy byli zadowoleni z oferty pływalni. Jestem przekonany, że nowa kapsuła będzie w pełni wykorzystywana, tym bardziej, że umożliwi ona klientom indywidualne treningi sportowe i rehabilitacyjne bez dodatkowego obciążania miejsca na obiekcie. Cieszę się też, że na jej zakup udało nam się pozyskać środki zewnętrzne – komentuje burmistrz Daniel Rak.

Jak działa urządzenie, które wkrótce pojawi się na basenie? Kapsuła to szczelna wanna wypełniona wodą, w której można uprawiać dwa rodzaje sportów: bieganie i jazdę na rowerze. Wanna podzielona jest na strefy relaksu oraz ćwiczeń. Strefa ćwiczeń została stworzona do zajęć z bieżnią lub rowerem. Z racji tego, że basen miejski wyposażony jest w  rowery wodne, które można umieścić w kapsule, optymalnym rozwiązaniem był zakup kapsuły z bieżnią. Trening w kapsule wspomagany jest przez 6 potężnych dysz generujących dodatkowy opór. Strefa relaksu to z kolei komfortowe siedzisko, wyposażone w 12 dysz dla wyciszenia po treningu.

Tekst: M. Ludewicz. Foto: miastozwizja.pl