O współpracy z Neustrelitz w 2018 roku

Data publikacji: 
05.12.2017

O wspólnych projektach na 2018 rok, wymianie młodzieży i wizytach turystów zza zachodniej granicy rozmawiali podczas wczorajszego spotkania burmistrzowie Szczecinka i Neustrelitz. Andreas Grund przyjechał do naszego miasta w towarzystwie Johannes Groh, przedstawiciela szkoły muzycznej. I właśnie między innymi wyjazd uzdolnionych szczecineckich muzyków do Niemiec zaplanowany został na najbliższe dwanaście miesięcy.

- Liczymy też, że wspólnie uda nam się zrealizować pomysły, o których dyskutowaliśmy już podczas naszych wcześniejszych spotkań. Mam tu na myśli choćby organizację pobytów turystów z Neustrelitz zarówno na naszych flagowych imprezach odbywających się latem, jak i choćby transmisjach z Metropolitan Opery. Takie wizyty muszą być oczywiście rozbudowane również o inne atrakcje. O ich zapewnienie jestem jednak spokojny, bo zarówno Szczecinek, jak i nasza najbliższa okolica mają do zaoferowania wiele ciekawego – komentował po spotkaniu Jerzy Hardie-Douglas.

Z kolei Andreas Grund szczególnie mocno zainteresowany był festiwalem balonowym i Art Piknikiem. – Pracujemy nad zorganizowaniem „autobusu obywatelskiego”, którym nasi mieszkańcy mogliby dojechać bezpośrednio do Szczecinka. Najlepsze byłyby dla nich dwu- trzydniowe pobyty, a połączenie ich z ciekawymi wydarzeniami kulturalnymi wydaje się znakomitym pomysłem – przekonywał.

Konkretne ustalenia dotyczące współpracy obu miast w przyszłym roku podjęte zostaną po przeanalizowaniu przez stronę niemiecką wszystkich przedstawionych propozycji. Tymczasem Szczecinek i Neustrelitz przygotowują się już do jubileuszu 25-lecia partnerstwa, który wypada właśnie w roku 2018.  

Tekst i foto: M. Ludewicz