Obchody 3 maja w Szczecinku

Publikowane od: 
05.05.2023

W Szczecinku tradycyjnie odbyły się obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja. W tym roku na placu Wolności świętowaliśmy 232. rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej. W uroczystościach w Szczecinku udział wzięli parlamentarzyści, samorządowcy, radni, delegacje służb mundurowych i środowisk kombatanckich, przedstawicieli instytucji państwowych i duchowieństwa, reprezentacje zakładów pracy, szkół oraz organizacji pozarządowych.

W trakcie obchodów głos zabrał Burmistrz Daniel Rak. W swoim przemówieniu Burmistrz powiedział:

Szanowni Państwo,

to dla mnie prawdziwy zaszczyt móc razem z Państwem obchodzić Święto Konstytucji 3 Maja w Szczecinku. Dzień, który dla nas Polaków, jest szczególnie ważny i istotny. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy przyszli dzisiaj na plac Wolności. Wspólne świętowanie w tak licznym gronie nabiera szczególnego znaczenia. To wielka radość i powód do dumy!

Szanowni Państwo! Drodzy Mieszkańcy Szczecinka i wszyscy przybyli goście,

3 Maja 1791 roku doszło do przełomowego wydarzenia nie tylko w historii Polski, ale także całej Europy. Uchwalono wtedy pierwszą na Starym Kontynencie, a drugą na świecie ustawę zasadniczą. Wydarzenie to miało olbrzymi wpływ na budowanie polskiej tożsamości narodowej w kolejnych wiekach. Przełomowe rozwiązania wypracowane 232 lata temu, takie jak choćby trójpodział władzy do dziś obecne są w naszym ustroju politycznym i prawnym.

Konstytucja majowa na zawsze pozostanie synonimem wszystkiego, co w naszej historii nowoczesne, dobre i oświecone. To symbol naszego dążenia do wolności, niepodległości i demokracji. Poszanowania obowiązującego ustroju prawnego i dbałości o wszystkich obywateli, bez względu na ich poglądy czy status materialny. Konstytucja majowa jest naszą polską dumą narodową!

Nie może więc dziwić fakt, że kiedy po II wojnie światowej komuniści za nic mieli dążenie naszego społeczeństwa do niepodległości, właśnie 3 maja wybuchły protesty przeciwko ich rządom. W 1946 roku z inspiracji Bronisława Kopacza, Juliana Chodoruka i Antoniego Lewańskiego w Szczecinku odbyła się manifestacja, która przerodziła się w kondukt pogrzebowy. Na jej czele niesiono trumnę z napisem „3 Maja”, która symbolizowała pogrzebanie swobód obywatelskich w Polsce.

Za moment złożymy kwiaty pod tablicą upamiętniającą tamte wydarzenia i oddamy hołd ich uczestnikom. Ludziom, którzy pomimo trudnych, komunistycznych czasów wykazali się wielkim hartem ducha.

Podobnie i nam potrzeba dzisiaj dużo odwagi. O tym, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze mogliśmy w ostatnich latach przekonać się wielokrotnie. Bestialska napaść Rosji na Ukrainę zaburzyła nasze poczucie bezpieczeństwa międzynarodowego. Na szczęście możemy dzisiaj liczyć na solidarność i wsparcie naszych sojuszników z NATO i Unii Europejskiej. Nasze granice są bezpieczne, bo mamy wsparcie krajów Europy Zachodniej oraz Stanów Zjednoczonych. Dlatego też my sami mogliśmy się w ostatnim roku skupić na niesieniu pomocy mieszkańcom Ukrainy. Zarówno w Szczecinku, jak i w całej Polsce nasze społeczeństwo zdało ten egzamin celująco, za co jeszcze raz serdecznie wszystkim Państwu dziękuję. To była dla nas wszystkich cenna i bardzo ważna lekcja.

A przecież jako naród wciąż na nowo powinniśmy wyciągać wnioski z naszej przeszłości. Ta bezwzględnie uczy nas, że nasz kraj największą siłę pokazywał wtedy, kiedy my Polacy, byliśmy zjednoczeni. Podziały, waśnie i spory zawsze kończyły się dla nas źle. Rachunki, który wystawiała nam za nie historia były szczególnie bolesne i dotkliwe. Dlatego nie mam żadnych wątpliwości, że tylko będąc razem jesteśmy w stanie stawić czoła wyzwaniom, które stawia przed nami współczesny świat.

Zdaję sobie jednak sprawę, że zachowanie jedności w naszym kraju i narodzie nie jest dzisiaj łatwe. Doświadczam tego osobiście – jako obywatel i jako burmistrz naszego miasta. Podział społeczeństwa na lepszych i gorszych, na swoich i obcych jest naszą codziennością od niemal dziesięciu lat. Z wielką przykrością muszę stwierdzić, że nie jest to podział przypadkowy. Kreowany i podsycany jest on przez rządzących, którzy za wszelką cenę starają się przejąć kontrole nad wszystkimi aspektami życia polityczno-samorządowego w naszym kraju.

Wsłuchując się w wypowiedzi rządzących, w tym w słowa prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego trudno nie przyznać mu racji. W naszym kraju zmieniany jest ustrój polityczny. Niestety Polska, rękoma PiS pchana jest w stronę państwa autorytarnego. Przez ostatnie osiem lat odeszliśmy bardzo daleko od demokracji liberalnej. Mamy do czynienia z demontażem instytucji demokratycznych i demontażem wolnych mediów. Następuje centralizacja wszystkich możliwych dziedzin naszego życia, a rządzący na czele z Jarosławem Kaczyńskim dorabiają do tego własną, partyjną ideologię.

Samorząd od lat sprowadzany jest w Polsce tylko i wyłącznie do roli administratora. Z roku na rok otrzymujemy coraz mniejsze środki finansowe i coraz więcej zadań do realizacji. Polityka rządu sprowadza się natomiast do rozdawania dotacji na różnego rodzaju przedsięwzięcia. Ich ocena nie ma jednak nic wspólnego z merytorycznym podejściem do konkretnych pomysłów i rozwiązań. O przyznawanych pieniądzach z puli centralnej często decydują tylko i wyłącznie partyjne koneksje. Wszystko to powoduje, że nasz kraj cofa się politycznie do epoki PRL. Tak jak wtedy, tak  i teraz często decyzje podejmowane są tylko i wyłącznie zgodnie z linią i interesem partii rządzącej.

Na takim sposobie zarządzania państwem tracimy wszyscy. Dlatego jako osoba zajmująca zaszczytne stanowisko burmistrza Szczecinka, głośno sprzeciwiam się odbieraniu pieniędzy, które powinny trafić bezpośrednio do naszego miasta. Tymczasem zamiast na inwestycje w Szczecinku wydawane są one gdzie indziej. A wszystko dlatego, że interes partyjny bierze górę nad interesem publicznym.

Tymczasem wyzwania, które są przed nami stawiane wymagają zdecydowanego i szybkiego działania. Wszyscy odczuwamy drożyznę w sklepach. Rosną ceny prądu i energii cieplnej. Te problemy dotykają każdego z nas. Aby je rozwiązać potrzebne są inwestycje w odpowiednią infrastrukturę. Na nie z kolei często brakuje rządowych pieniędzy. Te, zamiast w budżetach samorządów, bardzo często lądują w kieszeniach partyjnych aparatczyków i wydawane są choćby na zakup willi czy innych nieruchomości.

To pokazuje, że wciąż są w naszym kraju równi i równiejsi. Wciąż brakuje nam jedności i solidarności, tak potrzebnej choćby w obliczu budowania niezależności energetycznej Polski. Zamiast konkretnych rozwiązań nurtujących nas problemów wciągani jesteśmy w polityczne awantury, które do niczego nie prowadzą.

Nie ma i nigdy nie będzie bezpiecznej i silnej Polski, bez stabilnych i dobrze zarządzanych samorządów. To fundament, na którym zbudowany jest nasz kraj. Nikt inny, jak mieszkańcy naszych miast i gmin najlepiej wiedzą, co jest potrzebne w ich małych ojczyznach. I wyrażają swoje zdanie poprzez głos wyborczy. W Szczecinku jest identycznie. Dlatego podmiotowe traktowanie samorządów jest w interesie nas wszystkich, bez względu na partyjne barwy. Powinniśmy pamiętać o tym wszyscy. Zarówno w Szczecinku, całym naszym powiecie, jak i na politycznych salonach Warszawy.

Szanowni Państwo,

w dniu 232. rocznicy podpisania przełomowej w historii naszego kraju ustawy zasadniczej wszystkim życzę, aby nasz kraj, aby nasze społeczeństwo potrafiło się w końcu zjednoczyć. Aby nie było sztucznie dzielone. Abyśmy wszyscy zrozumieli, że kłótnie i polityczne awantury nie prowadzą do niczego dobrego. Historia uczy nas, że tylko będąc razem jesteśmy naprawdę silni. Wyciągajmy dobre wnioski z lekcji, której nam udziela.

Dziękuje za uwagę.

Na zakończenie uroczystości przybyłe delegacje złożyły kwiaty i wiązanki pod tablicą upamiętniającą demonstrację w obronie Konstytucji 3 Maja, która odbyła się w Szczecinku w 1946 roku.

Opr. M. Ludewicz. Foto: iszczecinek.pl