Oddali hołd bohaterom II wojny światowej

Data publikacji: 
09.05.2018

W 73. rocznicę zakończenia II wojny światowej, jak co roku pod Pomnikiem Żołnierzy Polskich i Radzieckich na szczecineckim cmentarzu zgromadzili się kombatanci, przedstawiciele władz samorządowych i zakładów pracy, młodzież szkolna oraz harcerze. Wszyscy oddali hołd ofiarom i bohaterom, którzy walczyli za wolność naszej ojczyzny w latach 1939-1945. Podczas uroczystości Miasto Szczecinek reprezentował burmistrz Jerzy Hardie-Douglas i wiceprzewodnicząca RM, Małgorzata Bała. W ich trakcie głos zabrał starosta Krzysztof Lis.

- Minęły 73 lata od zakończenia II wojny światowej, a nasze rany ciągle jeszcze krwawią. Dlatego jest naszym patriotycznym obowiązkiem pamiętać o bohaterach, którzy odeszli poświęcając swoje życie ojczyźnie. O obrońcach Poczty Gdańskiej i Westerplatte, o bohaterach kampanii wrześniowej. O tych wszystkich, którzy w czasie okupacji stawiali opór niemieckiemu najeźdźcy i bolszewickiej nawale – mówił starosta.

Po jego przemówieniu uczestnicy obchodów złożyli kwiaty i wiązanki pod wspomnianym Pomnikiem Żołnierzy Polskich i Radzieckich, monumentem upamiętniającym Lotników Alianckich oraz przy Kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystości uświetnili uczniowie z ZS nr 6 im. Stanisława Staszica oraz Szkoły Muzycznej im. Oskara Koleberga, który wyrecytowali okolicznościowe wiersze i zaśpiewali patriotyczne pieśni. Asystę honorową pełnili harcerze z 13. Szczepu Zawiszy Związku Harcerstwa Polskiego oraz uczniowie  z ZS nr 7 w Białym Borze.

Tekst i foto M. Ludewicz