W hołdzie Powstańcom Warszawskim

Data publikacji: 
02.08.2018

Punktualnie o godzinie 17.00 w Szczecinku, podobnie jak w całej Polsce zawyły wczoraj syreny. W ten sposób oddawaliśmy hołd Powstańcom Warszawskim, którzy 74 lata temu rozpoczęli zbrojny zryw przeciw okupujących stolicę Niemcom. W uroczystościach zorganizowanych na szczecineckim cmentarzu udział wziął m.in. burmistrz Jerzy Hardie-Douglas i jego zastępca Daniel Rak, radni miejscy i powiatowi, kombatanci i harcerze, przedstawiciele zakładów pracy oraz kibice, którzy odpalili czerwone race i po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego wznieśli okrzyk: „Część i Chwała Bohaterom!”.

- Co roku, gdy o godzinie 17. słyszę sygnał syren wracam pamięcią do postaci mojego ojca. Staram się go sobie wyobrazić walczącego i rannego na ulicach Warszawy, kiedy próbował przebijać się na Wolę. To tam uwięziona została nasza rodzina, bezskutecznie próbująca przedostać się do Śródmieścia – wspominał Jerzy Hardie-Douglas. I dodał: - Za chwilę pokolenie Powstańców Warszawskich odejdzie, odejdą również ich dzieci. Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie młodzi ludzie spotykali się tu co roku i niezależnie od swoich poglądów politycznych nieśli dalej pamięć o Powstańcach Warszawskich, którzy oddali życie, byśmy mogli dziś żyć w wolnej Polsce.

Po przemówieniu burmistrza przybyłe na uroczystości delegacje złożyły kwiaty i wieńce pod symbolicznym pomnikiem żołnierzy Armii Krajowej na szczecineckim cmentarzu.

Tekst: M. Ludewicz. Foto: S. Włodarczyk, miastozwizja.pl