Wolontariusz Roku 2015 - rozstrzygnięcie konkursu

Publikowane od: 
03.12.2015

Kapituła Konkursu „Wolontariusz Roku 2014” powołana przez Burmistrza Miasta Szczecinek w składzie:

1. Pani Małgorzata Bała – Wiceprzewodnicząca Rady Miasta Szczecinek

2. Pani Dorota Patkowska – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Szczecinku,

3. O. Arkadiusz Sojka – proboszcz Parafii p.w. Ducha Świętego,

4. Pan Maciej Grunt – Społecznik, Instruktor Głównej Kwatery Związku Harcerstwa Polskiego,

5. Pan Ryszard Bańka – Dziennikarz, redaktor Radia Koszalin oraz TV Zachód Vectra,

zapoznała się z 17 nominacjami kandydatów złożonymi przez 12 organizatorów wolontariatu (organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa i instytucje). Kapituła postanowiła wyróżnić następujących organizatorów wolontariatu:

1. Stowarzyszenie Zwolenników Mądrej Pomocy „Impuls” za wsparcie dzieci i młodzieży, 

2. Stowarzyszenie Ochotnicza Grupa Ratownicza TADMED,

3. Stowarzyszenie WIOSNA. „Szlachetna Paczka – Rejon Szczecinek”.

Kryteria wyboru wyróżnionych organizacji to: skuteczność, zaangażowanie oraz innowacyjność podejmowanych działań.

Wyróżnienia w Konkursie Wolontariusz Roku 2015 otrzymali:

1. Sylwia Brambor - nominowana przez Stowarzyszenia WOSNA, „Szlachetna Paczka – Rejon Szczecinek”,

2. Justyna Stocka - nominowana przez Zespół Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Szczecinku,

3. Magdalena Petruk - nominowana przez Zespół Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Szczecinku,

4. Ewa Nocoń-Kubina - nominowana przez Stowarzyszenie Zwolenników Mądrej Pomocy „Impuls”.

Kryteria oceny wyróżnionych wolontariuszy to: zaangażowanie, innowacyjność działania, skuteczność, partnerstwo w podejmowanych działaniach.

Tytuł Wolontariusza Roku 2015 otrzymała: Pani Ewa Tomczyk - nominowana przez Fundację „Przyjaciele Języka Migowego”.

Sylwetki wyróżnionych wolontariuszy oraz laureata Konkursu Wolontariusz Roku 2015.

Pani EWA TOMCZYK – Wolontariusz Roku 2015

Pani Ewa Tomczyk – Fundator i Prezes działającej od 2013 roku Fundacji „Przyjaciele Języka Migowego”, tłumacz języka migowego, biegły sądowy z tego zakresu. Jako dziecko głuchoniemych rodziców, dorastała poznając codzienne problemy osób niesłyszących. Kilka lat po ich śmierci postanowiła nieodpłatnie poświęcać swój czas, unikalne umiejętności oraz wiedzę o trudnościach jakie niesie ze sobą tego typu niepełnosprawność.

Pomaga osobom indywidualnym, ale tez integruje całe środowisko. Dla osób niesłyszących załatwienie zwykłej urzędowej sprawy, choćby i pisemne, jest prawdziwym wyzwaniem. Aby pomóc im w tych zmaganiach Laureatka Konkursu założyła i prowadzi klub dla osób niesłyszących, w ramach którego 2 razy w tygodniu organizowane są spotkania. Potrzebujący mogą liczyć na jej nieodpłatną pomoc w tłumaczeniach dokumentów, pism urzędowych oraz prywatnej korespondencji. Pani Ewa jest inicjatorką i animatorką działań Fundacji prowadzonych w ramach projektów „Rozmigany Szczecinek” oraz „Dziedzictwo kulturowe – poznajemy, migamy, promujemy”.

Organizuje imprezy integracyjne i sportowe, spotkania edukacyjne i okolicznościowe oraz wycieczki dla osób żyjących w świecie ciszy. Pomaga przełamywać bariery, nie tylko te komunikacyjne. Działania tegorocznej laureatki konkursu pomagają przełamywać stereotypowe myślenie o osobach niesłyszących. Zdaniem Kapituły Konkursu „Wolontariusz Roku 2015” praca wolontarystyczna Pani Ewy w pełni zasługuje na tytuł Wolontariusza Roku i powinna stać się inspiracją dla wielu osób.

Pani Ewa Tomczyk doskonale wpisuje się we wzorzec społecznika i wolontariusza który w najlepszy możliwy sposób dzieli się swoją wiedzą, unikatowymi umiejętnościami i czasem.

Wyróżnieni

Pani Sylwia Brambor

Pani Sylwia Brambor od pierwszej szczecineckiej edycji, tj. od 2011 roku uczestniczy w projekcie Szlachetnej Paczki. Od 2014 roku jest Liderem wolontariuszy tego Projektu w naszym mieście. Dzięki jej staraniom w ubiegłym roku pomoc otrzymało 12 rodzin zaś na ten rok zaplanowano wsparcie dla 30 rodzin mieszkańców Szczecinka i powiatu Szczecineckiego. Od września tego roku rozpoczęła tworzenie nowej „Drużyny Super W”, której wolontariusze odwiedzili już blisko 100 rodzin na terenie naszego powiatu. W realizację projektu liderka Szlachetnej paczki potrafi włączyć zarówno szkoły, organizacje pozarządowe, instytucje pomocy społecznej, przedstawicieli samorządu i biznesu oraz osoby indywidualne. Projektowi towarzyszą happeningi, wydarzenia oraz sprawna kampania medialna. Pani Sylwia potrafi „zarażać” wolontariatem, widać, że kocha to co robi i sprawia jej to ogromną satysfakcję. Dzięki niej święta w wielu rodzinach naszego miasta i powiatu będą magiczne.

Pani Justyna Stocka oraz Pani Magdalena Petruk

Obie Panie od 2013 działają w Szkolnym Kole Wolontariusza przy Zespole Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej. Jako bliskie koleżanki uczęszczające do tej samej klasy wspólnie wspierają organizację pracy i rozwój koła angażując się w promocję wolontariatu wśród uczniów, wspierając rekrutację oraz szkoląc nowych wolontariuszy. W okresie, za który była oceniana praca dziewcząt, wolontariuszki wsparły organizację szkolnego Jarmarku Przedsiębiorczości, z którego dochód przeznaczono na zakup odzieży dla osób bezdomnych (w ramach projektu „Zimą też może być ciepło” organizowanego przez MOPS w Szczecinku) Nawiązały współpracę ze Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych „ATUT”,  gdzie były zaangażowane w organizacje turnieju Pływackiego Osób Niepełnosprawnych „Skok do wody”, realizację projektów „Gwiazda dla Seniora”, „Jarmark Twórczości Osób Niepełnosprawnych”, „Z kijami i nie tylko”. Nominująca uczennice koordynatorka szkolnego wolontariatu, Pani Natalia Warzyńska, podkreśla, że Justyna i Magdalena są nierozłączne, zawsze i we wszystko angażują się razem z takim samym zapałem.

Pani Ewa Nocoń-Kubina „Nie nadaję się na wolontariat”. To słowa Pani Ewy z lipca 2014 roku, kiedy to Stowarzyszenie Zwolenników Mądrej Pomocy „Impuls” zaproponowało jej podpisanie umowy wolontarystycznej.

Nominacja w konkursie „WOLONTARIUSZ ROKU” udowadnia jak bardzo się myliła. Pani Ewa wspiera stowarzyszenie w działaniach na rzecz dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Jest przy tym bardzo zaangażowana i kreatywna. Jako osoba z uzdolnieniami plastycznymi i technicznymi tworzy materiały do zajęć dla podopiecznych stowarzyszenia, scenografie i kostiumy do przedstawień, gadżety pamiątkowe, tablice motywacyjne, upominki i dekoracje.

Wpada na doskonałe pomysły na realizację zajęć z dziećmi właśnie wtedy, gdy wszyscy łamią sobie głowy nad brakiem funduszy na materiały warsztatowe. Przygotowywała przedstawienia, współtworzyła grę terenową na podstawie „Małego Księcia” i wciąż zaskakuje członków stowarzyszenia swoimi pomysłami Stowarzyszenie zgłosiło swoją kandydatkę w uznaniu pracy, jaką wykonała nad swoim samorozwojem, walką z przeciwnościami losu jakich doznała przy jednoczesnej życzliwości i otwartości na potrzeby innych ludzi.

inf. Agnieszka Piskozub-Rynkiewicz