Wskaż lokalizację łąki kwietnej!

Publikowane od: 
28.04.2021

Łąki kwietne to projekt, który w ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego zdobył 1401 głosów i został wybrany do realizacji. O tym, gdzie konkretnie powstaną zadecydować może każdy mieszkaniec Szczecinka. Zapraszamy do udziału w naszej sondzie i wskazanie najlepszej lokalizacji. Po przeprowadzonych analizach wybrane zostały cztery propozycje:

  • W pasie zieleni na skrzyżowaniu ul. Sikorskiego i ul. Warcisława IV (na przedłużeniu ul. Dworcowej);
  • Na skarpach wzdłuż ul. Wyszyńskiego (na odcinku pomiędzy ul. Lipową i ul. Winniczną);
  • Przy ul. Jana Pawła II i ul. Podwale (na odcinku od ronda M. T. Golińskiego do ronda Neustrelitz);
  • Przy ul. Mariackiej (na wysokości bloków nr 6 i nr 8).

Każdy z mieszkańców Szczecinka może zagłosować na jedną z wybranych lokalizacji. W miejscu, które uzyska najwięcej głosów wysiana zostanie łąka.

Głosować można po kliknięci TUTAJ, do wtorku (4 maja), do godziny 23.59.

Przypomnijmy, że projekt ma na celu stworzenie w przestrzeni miejskiej  łąk kwietnych o łącznej powierzchni 1000 m2. Łąka jest alternatywą dla nudnych miejskich trawników. Stanie się także domem dla setek owadów i roślin. Łąka poprawi estetykę okolicy zachwycając kolorami i zapachem.

W świetle zachodzących zmian w przyrodzie miasta łąki stają się enklawami życia wielu rodzimych gatunków roślin i zwierząt. Są one synonimem bioróżnorodności dając mieszkańcom możliwość bliższego obcowania z naturą a naukowcom możliwość prowadzenia badań nad zależnościami panującymi między dzikimi roślinami i owadami zapylającymi w mieście. Sprawdzają się również jako rezerwuary wody opadowej w glebie, która dzięki zacienieniu roślin powoli odparowuje z powierzchni gruntu. Wysokie kwitnące rośliny stanowią barierę wyłapującą pyły z powietrza przez co ograniczony jest poziom smogu w mieście. Łąka kwietna jest także ekonomicznie uzasadnioną alternatywą dla miejskich trawników. Oszczędności pojawiają się przy pielęgnacji terenu ograniczając koszenie do jednego lub dwóch zabiegów koszenia w sezonie. Nie wymagają podlewania ze względu na mniejsze zapotrzebowanie na wodę roślin kwitnących niż traw.

Wartość realizowanego projektu to 48 490 zł.

Opr. M. Ludewicz