Wspominali postać i dokonania A. Giedrysa

Data publikacji: 
16.04.2018

Okolicznościową konferencją pt. „Astronomia wczoraj i dziś” uczczono w piątek 100-lecie urodzin Adama Giedrysa. W Centrum Konferencyjnym „Zamek” w Szczecinku astronoma-amatora wspominała jego najbliższa rodzina, a byli uczniowie opowiadali m.in. o poszukiwaniu i obserwacji supernowych czy wykorzystaniu małych teleskopów w nauce. Spotkanie otworzył Jerzy Hardie-Douglas, burmistrz Szczecinka.

- Każde miasto chce mieć osobę, która je wyróżnia. Czasami osoby takie wyszukiwane są na siłę. W Szczecinku nie mamy takiego problemu, bo chyba nikt nie ma wątpliwości, że Adam Giedrys zasługuje na naszą pamięć – mówił Jerzy Hardie-Douglas. I dodał: - Chcieliśmy, aby obchody 100-lecia jego urodzin były połączone z otwarciem obserwatorium astronomicznego. Mamy gotowy projekt i pozwolenie na budowę. Niestety, okazało się, że projekt jest bardzo drogi i w tym momencie bez zewnętrznego wsparcia finansowego nie jesteśmy w stanie go zrealizować. Nie poddajemy się jednak, Jeszcze w tym roku będziemy aplikowali o środki unijne na ten cel.

Po wystąpieniu burmistrza przyszedł czas na prelekcje zaproszonych gości.

Przypomnijmy, że konferencja była kolejnym wydarzeniem uświetniającym 100-lecie urodzin Adama Giedrysa. W marcu, na kamienicy, w której mieszkał astronom-amator odsłonięto pamiątkową tablicę. Wystawę upamiętniającą jego dokonanie zorganizowało także Muzeum Regionalne w Szczecinku.  

Tekst i foto: M. Ludewicz