Z wizytą w Noyelles sous Lens

Data publikacji: 
04.10.2017

Delegacja ze Szczecinka gościła w minionych dniach w partnerskim mieście Noyelles sous Lens. Jednym z głównych punktów trwającej od piątki do poniedziałku wizyty był start w biegu na 10 kilometrów. Spotkanie było też okazją do wymiany doświadczeń na temat sposobów finansowania i zakresu prowadzonych w obu miastach inwestycji. Dyskutowano również o najważniejszych różnicach w organizacji gospodarki śmieciowej w Polsce i Francji, a tym o recyklingu i segregacji odpadów.

- Cieszę się, że przyjaźń naszych miast wciąż jest żywa. Zawsze z wielką radością przyjeżdżam do Noyelles sous Lens. Mieszka tu duża grupa Polaków, którzy na przestrzeni lat emigrowali do pracy w tutejszych kopalniach. Kontakt z nimi, a także utrzymywanie relacji z władzami miasta jest dla nas bardzo ważny – mówił podczas jednego ze spotkań Daniel Rak, szef polskiej delegacji i zastępca burmistrza Szczecinka.

A pamięć o górnikach pracujących w miejscowych kopalniach to rzeczywiście bardzo ważny elementem miejscowej tożsamości. Widać było to choćby podczas składania wieńców pod pomnikiem ofiar jednej z największych podziemnych katastrof, w której zginęło 1099 osób, w tym wielu naszych rodaków, czy zwiedzania starej kopalni, która dziś pełni funkcję muzeum. Delegacja z Polski oddała też hołd bohaterom I i II wojny światowej odwiedzając cmentarz wojenny z tego okresu i linię umocnień frontowych.

- Już teraz planujemy kolejne wymiany na linii Szczecinek-Noyelles sous Lens. Latem ze swoją delegacją najprawdopodobniej przyjedzie do nas mer francuskiego miasta, w przyszłym roku chcemy też zorganizować wymianę młodzieży. Mam nadzieję, że przyjaźń między naszymi miastami zostanie zaszczepiona kolejnym pokoleniom – podsumował Daniel Rak.

Tekst: M. Ludewicz. Foto: M. Ludewicz. S. Lecki