Z wizytą w Noyelles sous Lens

Publikowane od: 
10.10.2019

Zwiedzanie wystawy polskiego malarstwa przełomu XIX i XX wieku w oddziale muzeum Louvre, udział w biegu na 21 kilometrów oraz spotkanie z Radą Miasta i rozmowy na temat najnowszych inwestycji – to główne punkty wizyty delegacji ze Szczecinka, która w ostatnich dniach odwiedziła partnerskie miasto Noyelles sous Lens. We Francji nie zabrakło także rozmów o zacieśnieniu współpracy i kolejnych, wspólnie realizowanych projektach.

- Na pewno kontynuowana będzie wymiana młodzieży, którą odnowiliśmy dwa lata temu. W maju gościliśmy dzieci z Francji, a w roku 2020 zaplanowana jest rewizyta. Prowadzimy też zaawansowane rozmowy dotyczące ewentualnego wyjazdu naszych muzyków i tancerzy, którzy pod kierownictwem Katarzyny Balon mogliby zagrać w Noyelles sous Lens koncert podobny do tego, który latem odbył się na dziedzińcu Zamku. Tu jednak musimy jeszcze doprecyzować termin i pozostałe konkrety – opowiada burmistrz Daniel Rak, który był szefem polskiej delegacji.

Jego zastępca, Maciej Makselon cieszy się z kolei z wymiany biegaczy z obu miast. – Francuzi już potwierdzili nam przyjazd na przyszłoroczny memoriał W. Osińskiego. Zastanawiają się też nad udziałem w Szczecineckim Weekendzie Biegowym. Liczę, że z roku na rok będzie do nas przyjeżdżała coraz większa grupa Polonii francuskiej, która licznie zamieszkuje okolice Noyelles sous Lens – dodaje wiceburmistrz.

I właśnie spotkania z Polonią, w tym z osobami, które mówią w naszym ojczystym języku były najbardziej wzruszającymi i budującymi chwilami podczas ostatniej wizyty w Noyelles sous Lens. Jej podsumowaniem było zwiedzanie nowo powstałego boiska ze sztuczną trawą, zrewitalizowanych brzegów kanału Souchez i pożegnalne spotkanie w merostwie.

Tekst i foto: M. Ludewicz