Zapraszamy na Festiwal Balonowy!

Publikowane od: 
05.07.2018

Już jutro (piątek) startuje kolejny Festiwal Balonowy w Szczecinku. W tegorocznej edycji imprezy udział weźmie 57 załóg. Jej program przedstawia się następująco:

Piątek 6 lipca, godz. 18:00 - Pierwszy Start Balonów
Podczas tego lotu rozegrana zostanie konkurencja "Pogoń za lisem". Jako pierwszy wystartuje balon sponsora strategicznego festiwalu, którego zadaniem będzie uciec pozostałym balonom, startującym kilka minut po nim. Załoga „balonu-lisa” rozkłada wielki krzyż w miejscu lądowania, a zadaniem pozostałych pilotów jest rzucenie markera (małego woreczka z piaskiem), jak najbliżej środka tego krzyża.

Sobota 7 lipca, godz. 18.00 - Drugi Start Balonów
Podobnie jak w locie piątkowym, rozegrana zostanie konkurencja "Pogoń za lisem". Decyzja o rozgraniu tej samej konkurencji po raz drugi jest ścisłe związana z przypadkowością, mogącą mieć wpływ na wyniki. Czasami okazuje się, że balony których piloci wcale nie chcieli rywalizować, lądują najbliżej lisa. To za sprawą zmiennych wiatrów, które mają wpływ na przebieg lotu. Dodatkowym utrudnieniem jakie wprowadzamy w tej konkurencji jest jednorazowa szansa. Każdy pilot dostaje tylko jeden marker. I to on decyduje kiedy go rzuci - czy zrobi to w pierwszym locie, czy może w drugim, dając sobie więcej szans, ale też przyjmując większe ryzyko.

godz. 22.00 - Nocna Gala Balonów
To prawdziwa uczta dla publiczności. Balony ustawione w półkolu przed trybunami na boisku bocznym OSiR-u w całkowitej ciemności podświetlane będą przez pilotów. To wszystko w rytm doskonale dobranej muzyki. Całym przedstawieniem kierował będzie doświadczony już dyrygent, Pan Marcin Jaczewski. Tego nie można przegapić!!

W tym roku Nocna Gala Balonów ze względów bezpieczeństwa zorganizowana została jako impreza masowa. Oznacza to, że przestrzegać będziemy zaostrzonych norm. Miejsca dla publiczności wypełnione będą tylko do pewnego stopnia. Reszta widzów, której nie uda się wejść, proszona będzie o obejrzenie spektaklu z większej odległości - spoza trybun boiska.

Niedziela 8 lipca, godz. 5.30 - Trzeci Start Balonów
To specjalny ukłon w kierunku fotografów i filmowców, bowiem balony startujące o wschodzie słońca dają niepowtarzalny widok w połączeniu z pięknymi barwami. Ten lot nazwany został wśród naszych pilotów "Just for Fun".

godz. 18.00 - Czwarty Start Balonów
Rozegranie konkurencji Splash-or-Grab. W wolnym tłumaczeniu "Chlapnij w wodę lub zgarnij nagrodę". To autorska konkurencja twórców Festiwalu Balonowego w Szczecinku, nigdzie indziej na świecie nie rozgrywana. Idea konkurencji pochodzi od słynnej "Fly in". W konkurencji "Fly in" chodzi o to, że pilot otrzymuje koordynaty miejsca do którego ma dolecieć. W naszej konkurencji pilot również otrzymuje koordynaty, ale utrudnieniem jest to, że cel jest na wodzie, a pilot dostaje zadanie w trzech wymiarach. A więc nie tylko musi nadlecieć nad punkt, ale także zejść odpowiednio nisko nad tym punktem, żeby zgarnąć flagę.

Opr. M. Ludewicz. Fot.  M. Wilk