Wybierz język
O programie
Program zapewnia możliwość skorzystania z procedury zapłodnienia pozaustrojowego i metod wspomaganego rozrodu parom, u których stwierdzono niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub zostały już wykorzystane. Program obejmuje dofinansowanie kosztów łącznie nie więcej niż 5 000 zł i nie więcej jednak niż 80% kosztów całej procedury biotechnologicznej, co najmniej jednej
i nie więcej niż trzech procedur biotechnologicznych zapłodnienia pozaustrojowego, składających się z następujących procedur:
- wykonania punkcji pęcherzyków jajnikowych,
- znieczulenia ogólnego podczas punkcji,
- zapłodnienia komórki jajowej dostępnymi obecnie metodami i nadzór nad rozwojem zarodków in vitro,
- transferu zarodków do jamy macicy,
- witryfikacji zarodków z zachowanym potencjałem rozwojowym,
- kriokonserwacji zarodków z zachowanym potencjałem rozwojowym nietransferowanych do jamy macicy i przechowywanie (pierwszy rok)
- zamrożenia i przechowywania przez okres 1 roku komórek jajowych w przypadku przeprowadzania procedury w związku z zagrożeniem utraty płodności.
Do Programu będą kwalifikowane pary o udokumentowanej, przeprowadzonej wcześniej, poza lub w Ośrodku Realizatora Programu, pełnej diagnostyce niepłodności.
W ramach Programu para ma prawo skorzystać trzykrotnie ze zindywidualizowanej procedury wspomaganego rozrodu. Kolejny cykl pobrania i zapłodnienia komórki jajowej nie może być wykonany bez wykorzystania wszystkich wcześniej uzyskanych i przechowywanych zarodków. Warunkiem uzyskania dofinansowania do procedury jest zakwalifikowanie pary do Programu przez Realizatora oraz przeprowadzenie co najmniej wymienionych poniżej interwencji (w zależności od sytuacji klinicznej pary):
1. Procedura zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem własnych gamet pary (dawstwo partnerskie) lub z wykorzystaniem nasienia dawcy (dawstwo inne niż partnerskie) powinna objąć przeprowadzenie przynajmniej następujących elementów:
a) przeprowadzenie kwalifikacji pary i wykonanie wymaganych ustawowo badań;
b) stymulację mnogiego jajeczkowania i nadzorowanie jej przebiegu;
c) wykonanie punkcji pęcherzyków jajnikowych;
d) znieczulenie ogólne podczas punkcji;
e) pozaustrojowe zapłodnienie i nadzór nad rozwojem zarodków in vitro;
f) transfer zarodków do jamy macicy w cyklu świeżym, jeśli sytuacja kliniczna pacjentki na to pozwala w ocenie lekarza prowadzącego;
g) zamrożenie zarodków z zachowanym potencjałem rozwojowym i ich przechowywanie w celu późniejszego wykorzystania przez parę w kolejnych cyklach.
2. Procedura zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych od anonimowej dawczyni (dawstwo inne niż partnerskie) powinna objąć przeprowadzenie przynajmniej następujących elementów:
a) przeprowadzenie kwalifikacji pary i wykonanie wymaganych ustawowo badań;
b) przygotowanie biorczyni do transferu zarodka/ów;
c) pozaustrojowe zapłodnienie komórek jajowych od anonimowej dawczyni i nadzór nad rozwojem zarodków in vitro;
d) transfer zarodków do jamy macicy w cyklu świeżym jeśli sytuacja kliniczna pacjentki na to pozwala w ocenie lekarza prowadzącego;
e) zamrożenie zarodków z zachowanym potencjałem rozwojowym i ich przechowywanie w celu późniejszego wykorzystania przez parę w kolejnych cyklach.